بلیچینگ دندان و انواع آن را بشناسید

بلیچینگ دندان و انواع آن را بشناسید

بلیچینگ دندان یا جرم گیری دندان یکی از سرویس هایی است که به صورت گسترده توسط کلینیک تخصصی دندانپزشکی و پزشکان ارائه می شود. این جریان به دلیل ارتباط مستقیم با ظاهر شخص و حس زیبا شناختی چهره صورت می گیرد و جزو خدماتی است که به صورت مستمر و دائم شخص را درگیر می کند. 

چرا از بلیچینگ استفاده می کنیم؟

این مساله اغلب به دلیل تغییر رنگ دادن ملانین یا مینای دندان فرد صورت می گیرد. در این حالت لایه ی داخلی مینای دندان بنابر شرایط و عوامل خاص کدر شده و روشنایی خود را از دست می دهد و شخص به سفید سازی یا بلیچینگ دندان نیاز پیدا می کند. در حالت کلی می توان چنین گفت که انعکاس لایه ی درونی مینای دندان موجب درخشندگی سطح بیرونی دندان ها می شود و هرچه این قشر شفافیت کمتری داشته باشد دندان ها زیبایی و رنگ صدفی و روشن خود را از دست می دهند. این جریان در برخی موارد به دلیل زبری یا نرمی مینا نیز هست که با بروز علائم ظاهری در دندان های فرد دیده می شود. در این بین نازکی مینای دندان موجب می شود که رنگ دنتین زیرین مینای دندان بهتر منعکس شود. در عین حال داشتن مینایی صاف و یکدست بر روی نحوی انعکاس نور و در نتیجه رنگ دندان ها موثر است.

شاید جالب باشد بدانید که قشری نازک از جرم و دیگر مواد به صورت روزانه سطح دندان ها را می پوشانند و به دلیل باز بودن منافذ مینای دندان به مرور حالت درخشندگی خود را از دست داده و به اصطلاح جرم می گیرند. به همین دلیل است که رعایت بهداشت دندان ها و اهمیت به این موضوع نقشی کلیدی در کیفیت دندان ها و رنگ آنها دارد.
در این بین رایج ترین عللی که موجب تغییر رنگ در دندان ها می شود استفاده از موادی همچون:


  1.  کشیدن سیگار و استعمال تنباکو 
  2. نوشیدن مایعات تیره رنگ مانند قهدوه نوشابه و چای 
  3.  رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان است.

از روی دیگر افزایش سن و نازک شدن دنتین دندان ها از دیگر عوامل تاثیر گذار در رنگ ظاهری دندان هاست. چراکه با نازک شدن قشر مینا کیفیت انعکاس کاهش یافته و رنگ دندان تیره تر به نظر می رسد.

لکه ها می توانند در داخل دندان نیز تشکیل شوند. این لکه ها که به لکه های ذاتی معروفند، بدون علت در دندان های فرد ظاهر می شوند. از شایع ترین علت بروز این لکه ها وجود بیش از حد فلوراید در سنین اولیه ی رشد دندان در فرد است. از روی دیگر استفاده از آنتی بیوتیک های تتراسایکلین در دو ماهه دوم حاملی توسط مادر می تواند به تشکیل لکه های ذاتی در کودک کمک کند. این در حالی است که استفاده از چنین داروهایی در کودکان زیر 8 سال آنها را در معرض بروز لکه های ذاتی دندان قرار می دهد. به یاد داشته باشید که بلیچینگ دندان اغلب موجب بهبود کیفیت رنگ در لکه های سطحی دندان می شود و لکه های ذاتی را تحت پوشش قرار نمی دهد.

 بسترسازی مناسب جهت جرم گیری:

خرابی دندان ها و آسیب آنها می تواند بر روی عمل سفید سازی تاثیر منفی بگذارد. برای مثال حفره های ایجاد شده در دندان ها بایستی قبل از سفید سازی ترمیم گردند. چراکه مواد مصرفی در بلیچینگ دندان می توانند از دندان های فاسد و خراب عبور کرده و به لایه های داخلی دندان نفوذ کنند. چنانچه لثه ی بیمار دچار عقب رفتگی باشد ریشه های دندان ها ممکن است زرد رنگ باشند که در این حالت سفید سازی تاثیری بر کیفیت رنگ آنها نخواهد داشت. 
بلیچینگ در افرادی که دارای دندان های شکسته و لثه های کوتاه هستنند منجر به حساس شدن دندان ها خواهد شد و مشکلات حاشیه ای را برای شخص به همراه خواهد داشت. به خاطر داشته باشید که سفید سازی بر روی دندان های روکش دار تاثیری ندارد و اشخاصی که از لمینیت دندان استفاده کرده اند نمی توانند از سرویس های بلیچینگ دندان استفاده کنند.

نحوه و انواع بلیچینگ را بشناسیم:

پزشک در بلیچینگ دندان مایع سفید کننده ای قوی را که حاوی هیدروژن پروکسید است بر روی دندان های شخص براش می کند. این امکان در اختیار فرد قرار داده شده که به صورت شخصی و در منزل نیز مراحل مداوای خود را پیش بگیرد. اگرچه نبود تجهیزات لازم و عدم دسترسی به ژل های قوی نتیجه ی دلخواه را به دنبال نخواهند داشت، چراکه نقش لیزر و دیگر ابزارهای پزشک در این بین کلیدی و تاثیر گذار است عملیات بلیچینگ دندان یا سفید سازی دندان به طور میانگین بین 60 تا 90 دقیقه به طول می انجامند و نیاز است که فرد بنابر شرایط دندان های خود بین 1 تا 3 جلسه سرویس بلیچینگ را دریافت کند. سفیدسازی با تکیه بر لیزر از دیگر روش های شایع است که بنابر تشخیص پزشک و در صورت عمیق بودن سطح تیرگی دندان اعمال می شود. 


در جرم گیری های عمیق که لکه های داخلی دندان به بیرون سرایت کرده اند پزشک یک قشر خارجی را به مدت چند روز بر روی دندان های شخص قرار می دهد تا دندان شفافیت دلخواه و مد نظر را بدست بیاورد.


به طور حتم جرم گیری یا بلیچینگ دندانها به صورت دائم اعمال نمی شود و لازم است پس از گذشت مدت زمانی آن را تمدید کرد. در این میان بهره گیری از دانش پزشکان متخصص در کلینیک دندانپزشکی شرق تهران به بهبود و کیفیت جرم گیری در فرد منتهی خواهد شد. 
  برای به اشتراک گذاشتن این مطلب در شبکه های اجتماعی از لینک های زیر استفاده کنید: