تفاوت های میان لمینیت دندان و کامپوزیت؟

تفاوت های میان لمینیت دندان و کامپوزیت

لمینیت دندان چیست؟

لمینیت دندان قشری نازک است که سطح ظاهری دندان را می پوشاند. این پوشش که به رنگ صدفی دندان طراحی شده به زیبایی دندان ها کمک کرده و جلوه ی لبخند را در فرد بهبود می بخشند. لمینیت در واقع رنگ، سایز، شکل و بلندای دندان را تحت تاثیر قرار می گیرد.

لمینیت دندان از جنس چینی یا سرامیک ساخته می شود و موجب شفافیت و درخشانی دندان های شخص می شود. این شیوه ی درمانی در بهبود کیفیت دندان هایی که تغییر رنگ داده اند کارایی لازم را دارد. می توان دندان هایی را که شکسته اند یا به هر دلیلی دچار آُسیب شده اند را نیز با استفاده از لمینیت بهبود بخشید. از روی دیگر فاصله ی بین دندان ها را می توان با تکیه بر این تکنیک به سادگی پر کرد.

 مزایای لمینیت دندان:

 لمینیت ها از نظر ظاهری جلوه ای خاص و درخشان دارند و نیازمند مراقبت های بعدی خاصی نیستند.

معایب لمینیت دندان:هزینه ی نصب لمینیت دندان به مراتب بیش از کامپوزیت و کمتر از هزینه ایمپلنت است و در صورت ایجاد ترک یا شکستگی قابل درمان نمی باشد. این در حالی است که به دلیل تراش دندان های لمینیت شده درجه حساسیت دندان در تغییر دما یا استفاده از برخی طعم ها و خوراکی ها به حداکثر می رسد. از جهت دیگر رنگ دندان لمینیت شده با دندان های دیگر تناسب نداشته و از نظر ظاهری این تفاوت مشهود است. از روی دیگر دندان های لمینیت شده بسیار حساسند و ضروری است شخص در برخورد سطوح خارجی با این دندان ها نهایت احتیاط را داشته باشد.

در آخر می توان این طور گفت که لمینیت ها بین 7 تا 15 سال عمر مفید دارند و پس از گذشت این تاریخ لازم است جایگزین شوند. این جریان در رابطه با کامپوزیت متفاوت است به گونه ای که اگر فرد مراقبت های لازم را از کامپوزیت دندان خود به عمل آورد می تواند مدت زمانی طولانی از لبخند زیبای خود بهره مند باشد.

کامپوزیت دندان چیست ؟

کامپوزیت لایه ای است متشکل از رنگ دندان که از جنس پلاستیک و شیشه ساخته می شود. این قشر بر روی دندان های خراب و فاسد قرار می گیرد و سطح ظاهری دندان را می پوشاند. امروزه در کلینیک تخصصی دندانپزشکی از کامپوزیت دندان در زیبا سازی دندان ها و ساختن لبخندی زیبا بهره می گیرند. در این بین دندان های شکسته و آسیب دیده توسط کامپوزیت پوشیده شده و جنبه ی ظاهری دندان ها نیز بهبود پیدا کرده زیبا به نظر می رسد.

 نحوه کار گذاشتن کامپوزیت:

کامپوزیت دندان در چند مرحله انجام می شود. به این ترتیب دندانپزشک کامپوزیت را به صورت لایه ای بر روی دندان ها قرار داده و طی جلسات متعدد که بسته به میزان آُسیب دیدگی دندان ها و شرایط کلی دندان بیمار دارد پیاده سازی می شود. لازم به توضیح است که لایه های نازک کامپوزیت با قرار گیری بر روی یکدیگر موجب مستحکم شدن لایه های زیرین می شوند و از آُسیب های آتی دندان جلوگیری خواهند کرد. زمانی که لایه های کامپوزیت بر روی دندان قرار گرفتند نوبت به تراش و صیقل دادن دندان های کامپوزیت شده می رسد. در این حالت دندانپزشک کامپوزیت را تراش می دهد تا به شکل و حالتی یکدست و متناسب با دندان ها برسد و دندان ها جلوه ی طبیعی خود را بدست بیاورند. پس از اتمام این مرحله پزشک با پولیش دادن دندان و صیقلی کردن سطح آن از ایجاد جرم و لک بر روی دندان ها جلوگیری کرده و احتمال هرگونه آسیبی را به حد اقل ممکن می رساند.

مزایای کامپوزیت دندان:

کامپوزیت دندان موجب استحکام ساختار دندان های فرد می شود. همین مساله از ایجاد آسیب، شکستگی و فساد دندان جلوگیری کرده به فرد در داشتن دندان هایی سالم و زیبا کمک می کند. از روی دیگر این شیوه به افرادی که دندان هایی حساس دارند توصیه می شود. چرا که با ایجاد قشری محکم بر روی دندان های فرد درجه ی حساسیت دندانی را تا حد قابل توجهی کاهش داده و مشکلات دندان در کاهش دما و حساسیت های غذایی را به حد اقل می رساند.

معایب کامپوزیت دندان:
کامپوزیت ها به سادگی و سرعت تغییر رنگ می دهند. این جریان در افرادی که عادت های نامناسب غذایی دارند به عینه قابل مشاهده است. به طور مثال افرادی که عادت به نوشیدن چای و قهوه دارند یا به صورت مداوم دخانیات مصرف می کنند گزینه های مناسبی برای نصب کامپوزیت دندان نخواهند بود. 
اگرچه در کلینیک دندانپزشکی شمال تهران برای افرادی که نسبت به تغییر رنگ کامپوزیت های خود حساسیت دارند پوششی پلاستیکی بر روی کامپوزیت قرار دهند تا از روند تغییر رنگ آن جلوگیری نمایند. 


 

  کلمات کلیدی:لمینیت دندان
  برای به اشتراک گذاشتن این مطلب در شبکه های اجتماعی از لینک های زیر استفاده کنید: