5 توصیه برای انجام لمینیت دندان

5 توصیه برای انجام لمینیت دندان

به طور حتم لمینیت دندان یکی از مناسب ترین و کاربردی ترین راهکارها در داشتن لبخندی زیبا و دندان هایی سفید و درخشان است. لمینیت و ایمپلنت فوری امروزه به عنوان یک عمل زیبایی در کلینیک تخصصی دندانپزشکی شناخته می شود. در این بین اغلب پزشکان این راهکار را به افرادی توصیه می کنند که دندان هایی آسیب دیده دارند. دندان های شکسته، دارای لک، و نامنظم از مناسب ترین گزینه ها جهت انجام لمینیت دندان است.اما آنچه موجب حساسیت بیش از حد این جراحی شده، تصمیم گیری جهت انجام آن است. چراکه با انجام لمینیت دندان راه برگشتی به دندان های سابق وجود ندارد و ظاهر جدید دندان ها به صورت دائمی و همیشگی در فرد باقی می ماند. از این رو بایستی قبل از انجام آن تمامی جوانب لمینیت دندان اعم از مزایا و معایب آن را به خوبی مورد بررسی قرار دهید.

مزایای لمینیت دندان

1. از آنجایی که لمینیت بر روی دندان ها روکشی بسیار محکم ایجاد می کند شکل و ظاهر طبیعی دندان ها را تغییر می دهد و به آنها ظاهری زیباتر از قبل می بخشد.
2. لمینیت دندان روکشی سرامیکی و یا چینی است. این ساختار بافت نرم و آدامسی دندان ها را به بافتی کاملا سفت و سخت تبدیل می کند. به بیان دیگر لمینیت موجب مستحکم شدن بافت دندان ها می شود.
3. این روکش ها در برابر لکه ها و جرم دندان بسیار مقاوم هستند و امکان ایجاد لکه بر روی سطح دندان را به پایین ترین حد خود می رساند.
4. لمینیت ظاهری براق و سفیدتر به دندان ها می بخشد.بنابراین ممکن است حالتی غیر طبیعی و به دور از واقعیت داشته باشد.
5. از دیگر مزایای لمینیت می توان به انتخاب میزان روشنی رنگ آن اشاره کرد. در این صورت این موقعیت در اختیار شما قرار می گیرد که بنابر تمایل خود رنگ لمینیت دندان های خود را انتخاب کنید.
6. لمینیت شکل ظاهری دندان ها را به طور گسترده ای تحت تاثیر قرار می دهد و باعث از بین رفتن فاصله میان دندان ها می شود. این شیوه ی درمانی دست پزشک را در بلند یا کوتاه کردن دندان های شما و تغییر سایز آن ها کاملا باز گذاشته است.

معایب لمینیت دندان 

1. از بزرگترین معایب لمینیت دندان می توان به غیر قابل بازگشت بودن این جراحی اشاره کرد.
2. هزینه ایمپلنت و لمینیت در دندانپزشکی ها به مراتب از عمل هایی همچون کامپوزیت و بلیچینگ دندان بالاتر است.
3. از آنجا که لمینیت دندان مستلزم تراش دندان ها در فرد است، نمی توان بر روی آن تغییری ایجاد کرد یا حالت دندان را به ظاهر طبیعی آن باز گرداند.
4. از آنجایی که طی عمل لمینیت، مینای دندان به طور کلی از بین می رود و حذف می شود ممکن است میزان حساسیت دندان ها به تغییرات دمایی غذاها بیشتر شود و این جریان مشکلاتی را برای فرد به همراه داشته باشد.
5. لمینیت ها مثل دندان های طبیعی دچار خرابی و یا شکسته نمی شوند. لذا جهت پیشگیری از این امر بایستی میزان مراقبت از آنها تا حد قابلی توجهی افزایش پیدا کند. فعالیت هایی همچون فشار دادن بیش از حد دندان ها بر روی هم،  شکستن و یا جویدن خوردنی های سفت و سخت موجب تحریک آنها شده احتمال آسیب لمینیت را افزایش می دهد.
6. لمینیت به افرادی که دارای دندان هایی آسیب دیده هستند یا به بیماری های لثه مبتلا شده اند توصیه نمی شود. این در حالی است که افرادی که دارای مینای دندانی ضعیف هستند در لیست انجام لمینیت دندان قرار نمی گیرند.

7. در این راستا برخی افراد به صورت مداوم عادت به فشردن دندان ها بر روی یکدیگر دارند این جریان اگر به صورت طولانی مدت انجام شود موجب ساییدگی دندان ها یا از بین رفتن آنها می شود. به این ترتیب این اشخاص کاندیداهای مناسبی جهت لمینیت دندان نخواهند بود.

8.عمر لمینیت دندان به صورت متوسط بین 7 تا 15 سال تخمین زده می شود. اگرچه مراقبت و رسیدگی مداوم به آنها در افزایش عمر مفید آنها تأثیرگذار است. پس از گذشت این مدت زمان رسیدگی به لمینیت دندان ها ضروری است.

9. بیست و چهار ساعت اولیه بعد از لمینیت دندان ها بسیار مهم و ضروری است. لذا به افراد توصیه می شود که در طول این مدت به هیچ عنوان سیگار نکشند و از خوردن و آشامیدن مایعاتی همچون چای قهوه و نوشابه به میزان زیاد خودداری نمایند.

  کلمات کلیدی:لمینیت دندان
  برای به اشتراک گذاشتن این مطلب در شبکه های اجتماعی از لینک های زیر استفاده کنید: