پیشگیری از پوسیدگی دندان و راه های درمان آن

پیشگیری از پوسیدگی دندان و راه های درمان آن

وقتی دچار پوسیدگی دندان می شوید یک یا چند نقطه از دندان به رنگ قهوه ای در می آید. گاهی اوقات دندان ممکن است سوراخ شود و این سوراخ شدگی عمیق باشد. همچنین آسیب هایی که به دندان می رسد ممکن است باعث شود که دندان ها حساس شود و در نتیجه در مقابل گرما و سرما درد بگیرند. برای درمان پوسیدگی دندان راه های زیادی وجود دارد که پزشک شما با توجه به تشخیصی که می دهد و همچنین در نظر گرفتن بودجه شما در این باره تصمیم می گیرد. 

علل پیدایش پوسیدگی دندان

در پوسیدگی دندان عوامل زیادی دخیل است. در درجه اول جنس دندان که به صورت ژنتیکی تعیین کننده است و روی کیفیت دندان ها تاثیر می گذارد. اما عوامل خارجی زیادی هم روی پوسیدگی دندان تاثیر دارند. میکروبها، مواد قندی و زمان، در پوسیدگی دندان نقش مهمی دارند. باید مواد قندی یا هر چیزی که تبدیل به قند می شود مثل نان به مرور در دندان بماند و میکروب آن را تبدیل به اسید کند و آن اسید به مرور باعث پوسیدگی دندانها می شود.

زمانی که بهداشت دندان هایتان را رعایت می کنید در واقع زمان پوسیدگی را هم عقب می اندازید و به میکروب اجازه نمی دهید که مواد قندی را تبدیل به اسید کند. برای اینکه مینای دندان آسیب ببیند و پوسیدگی دندان آشکار شود باید زمان زیادی بگذرد و این اتفاق در یک روز و چند روز نمی افتد. البته برخی عادت ها مثل آدامس جویدن یا خوردن نوشابه زیاد و در مجموع مواد قندی علیرغم اینکه مسواک می زنید روند پوسیدگی دندان را سرعت می بخشد. 

پوسیدگی دندان

پیشگیری از پوسیدگی دندان ها 

رعایت بهداشت دهان و دندان مهم ترین روش پیشگیری از پوسیدگی است. مسواک زدن بعد از هر وعده غذایی، استفاده از نخ دندان و در صورت نیاز استفاده از دهان شویه روند پوسیدگی را کند می کند. از خوردن غذاهای قندی بیش از حد خودداری کنید و عاداتی مثل آدامس جویدن به این معنی است که شما همیشه در دهانتان مواد قندی وجود دارد و این خودش به تنهایی می تواند باعث پوسیدگی دندان شود. یکی دیگر از روش های جلوگیری از پوسیدگی این است که دندان هایتان را هر شش ماه یک بار جرم گیری کنید. راه دیگر این است که از روش شیاربندی یا فیشوسیلانت استفاده کنید. در این روش یک پوشش بسیار نازک روی دندان قرار می گیرد که از آن در مقابل آسیب ها مقاومت می کند. البته این روش معمولا در کودکان و کسانی که دندان هایشان به تازگی در آمده کاربرد دارد. 


روش های درمان پوسیدگی دندان ها   

شایع ترین روش درمان پوسیدگی پر کردن دندان است. برای خدمات مربوط به درمان پوسیدگی باید به کلینیک تخصصی دندانپزشکی مراجعه کنید و بسته به اینکه دندان شما در چه مرحله ای از پوسیدگی قرار دارد پزشک، درمان های مختلفی پیشنهاد می دهد. در پر کردن دندان معمولا داخل دندان را که پوسیده شده تراش می دهند و آن را با مواد نقره ای رنگی به نام آمالگام یا مواد بی رنگ و همرنگ دندان به نام کامپوزیت پر می کنند. کامپوزیت به دلیل رنگش زیبایی بیشتری دارد.

روکش و لمینیت دندان روش دیگر ترمیم دندان پوسیده است. روکش و لمینیت هنگامی استفاده می شود که پوسیدگی زیاد باشد و قسمت زیادی از دندان از بین رفته باشد. ممکن است پوسیدگی به عصب دندان آسیب زده باشد و از این رو باید ابتدا دندان عصب کشی بشود. در برخی که دندان هایشان به علت پوسیدگی بیش از حد باید کشیده شود روش هایی چون ایمپلنت فوری پیشنهاد می شود. در ایمپلنت دکتر شما یک دندان جایگزین برای دندانی که از دست داده اید می گذارد. برای رعایت بهداشت دندان بهتر است هر چند ماه جرم گیری و بلیچینگ دندان را انجام دهید. 

  برای به اشتراک گذاشتن این مطلب در شبکه های اجتماعی از لینک های زیر استفاده کنید: