چطور درمان به موقع دندان ، هزینه ها را کاهش می دهد؟

چطور درمان به موقع دندان هزینه ها را کاهش می دهد

همه افراد مایل‌اند دندان هایی زیبا، مرتب و خوش حالت داشته باشند تا در نهایت لبخندشان زیباتر باشد. به همین منظور به کلینیک تخصصی دندانپزشکی مراجعه می کنند تا با ایمپلنت دندان، مشکلات دندان های خود را برطرف کنند و به زیبایی هر چه بیشتر برسند. اما فراموش نشود که در این میان درمان زودهنگام دندان های پوسیده و آسیب دیده می تواند بسیار مقرون به صرفه تر باشد.

ایمپلنت دندان چیست؟

برخی از افراد ممکن است در اثر سیگار کشیدن، بالا رفتن سن و یا دلایلی همچون بارداری در خانم ها و... دچار افتادگی دندان شوند، از این رو بهتر است به محض خراب شدن یکی از دندان ها و در اولین فرصت اقدام به ترمیم دندان های معیوب کرده و از خرابی دیگر دندان ها جلوگیری شود. به همین دلیل با ایمپلنت دندان به راحتی می توانند باز هم زیبایی دندان های خود را حفظ کرده و جایگزینی برای دندان های افتاده شان داشته باشند. در واقع می توان گفت ایمپلنت دندان عملی است که امروزه جایگزین دندان های مصنوعی شده است و استقبال زیادی نیز از آن می شود.

ایمپلنت دندان یک پایهٔ تیتانیومی است که با جراحی لثه در استخوان فک قرار می گیرد. با ایمپلنت دندان می توان جای خالی یک یا هرچند تا از دندان را پر کرد. جنس ایمپلنت به گونه ای است که با سلول های بدن سازگاری دارد و می تواند به خوبی با فک و لثه دهان افراد مطابقت داشته باشد. 

ایمپلنت دندان

انواع ایمپلنت دندان

ایمپلنت ها بر اساس شکل ظاهری، رنگ و همچنین روش به کار بردن آن تقسیم بندی می شوند. از جمله انواع این ایمپلنت ها، ایمپلنت های اندواستیل و پریواستیل، ایمپلنت های تک مرحله و دو مرحله ای می باشند. همچنین ایمپلنت های دندان از نظر بدنه به نوع توخالی، منفذ دار، مسطح و یکپارچه دسته بندی می شوند. یکی دیگر از تقسیم بندی های ایمپلنت دندان اندازهٔ آن می باشد. هزینه ایمپلنت نیز بر همین اساس تعیین می شود. البته ناگفته نماند که اگر تعداد دندان های خراب کمتر باشد قطعاٌ از هزینه های مناسب تری برخوردار است.

ایمپلنت دندان

روش ایمپلنت فوری و لمینیت دندان 

در حقیقت کسانی که می خواهند در مدت زمان کوتاه تری زیبایی دندان هایشان برگردد، می توانند از ایمپلنت فوری استفاده کنند. در این روش بعد از اینکه پایه ایمپلنت در استخوان فک قرار گرفت، تاجی موقت روی ایمپلنت قرار می گیرد تا پس از مدتی تاج دائمی را دندانپزشک نصب کند؛ اما روش لمینیت دندان این است که فقط لایه ای همرنگ با رنگ دندان های فرد بر روی دندانی که از نظر ظاهری خراب است قرار می گیرد.

همانطور که پیداست از روش لمینت دندان برای زیباسازی هرچه تمام تر ظاهر دندان ها استفاده می شود. مشکلات متعددی از قبیل لب پر شدن دندان ها و یا تغییر رنگشان از جمله دلایل عمده استفاده از لیمینت دندان است. می توان گفت از لمینت دندان بیشتر در ارتودنسی استفاده می شود البته در صورتی که درمان دندان های معیوب را به تعویق نیاندازیم به راحتی می توان با هزینه ای کمتر دندان های پوسیده و خراب را پس از ترمیم با لمینیت زیبا کرد. در غیر این صورت چاره ای جز ایمپلنت وجود ندارد.

هر چند که ایمپلنت در مقایسه با لمینیت دندان مزایای بسیاری دارد اما از هزینه بیشتری نیز برخوردار است. ایمپلنت دوام بیشتری نسبت به لمینت دارد زیرا این امکان وجود دارد که پس از گذشت 2 سال یا بیشتر لمینت تغییر رنگ دهد یا جدا شود. در حالی که برای ایمپلنت خیلی کم این اتفاق می افتد و اما تنها شباهتی که این دو شیوهٔ ترمیم دندان می توانند داشته باشند رعایت بهداشت دهان و دندان بعد از انجام یکی از این روش ها می باشد؛ زیرا هرچه رعایت بهداشت دهان و دندان افراد در هر یک از روش های ترمیم دندان بیشتر باشد طول عمر لمینیت و ایمپلنت نیز افزایش می یابد.

  برای به اشتراک گذاشتن این مطلب در شبکه های اجتماعی از لینک های زیر استفاده کنید: